Sukienka z butelek PET, sweter na sukno bilardowe, a Harrison Ford jest oceanem

clothes-line-clothing-cobbles-1502

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z ubraniami, które wrzucacie do śmietnika? Średni rozkład tkaniny na wysypisku śmieci trwa około 50 lat, do tego czasu, zalegające ciuchy zajmjują ogromną przestrzeń naszej planety. Nie wiem, jak Wam, ale mi widok tkaniy wrzuconej pomiędzy papierki, puste opakowania i torebki po ryżu, trochę się gryzie. Wolę nawet przez dłuższy czas składować ubrania, aż uzbiera się ich trochę więcej, a później wrzucić do odpowiedniego kontenera lub oddać w ramach jakiejś akcji. Ostatnio mogliście słyszeć o kolejnej akcji H&M, która gwarantowała nam 30% rabatu do sklepów H&M Home, w zamian za oddanie tekstyliów – ubrań, bielizny pościelowej i innych, nieprzydatnych już tkanin.

No dobra, oddamy ciuchy, ale co dalej się z nimi dzieje? Po pierwsze – ogromne sortowanie! Ubrania dzieli się na takie, które mogą wrócić do ponownego obiegu w swojej obecnej formie- te przeważnie odsprzedaje się do hurtowni odzieży używanej, później zaś możecie je spotkać na wieszakach w second handach.

Kolejna grupa posegregowanych tkanin może być przeznaczona na czyściwo – są to szmaty, którymi czyści się różne powierzchnie, maszyny, itp. I uwaga, również tu spotyka się gradację materiału 🙂 Najbardziej wartościowym czyściwem jest biała bawełna. Ze względu na swoje chłonne właściwości i kolor, można ją stosować do różnego rodzaju zabrudzeń, szczególnie takich, których na pierwszy rzut oka nie widać. Mniej wartościowym i dużo tańszym czyściwem jest to kolorowe, wykonane też z innych materiałów niż bawełna i noszące jeszcze ślady bycia kiedyś ubraniem – czyli zamki czy zapięcia.

Następna grupa tekstyliów to takie materiały, które nie nadają się do drugiego obiegu ani jako czyściwo, znajduje zastosowanie gdzie indziej. Dobrej jakości swetry, czy koce wełniane mogą zostać przerobione na sukno wyściełające stoły bilardowe, a z dużej części ubrań wykonuje się maty wygłuszajace do samochodów, wykładziny meblowe, czy nawet panele.

Za to z największym odzyskiem i najmniejszą stratą jakości poddaje się recyclingowi poliestry i poliamidy. Z tych tkanin, po odpowiedniej obróbce, na nowo tworzy się materiał do uszycia wielu bluzek, sukienek, spodni, czy absolutnie każdego innego rodzaju ubrania. Jednak poliester ma jakieś plusy 😉

Świadomość recyclingu jest na świecie dużo większa, niż była kiedyś, ale wciąż wymaga promowania. Fajnie, że są takie firmy odzieżowe, jak H&M właśnie, które w swojej strategii uwzględniają dbałość o środowisko, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu, ale też np. z organicznych upraw.
Naukowcy natomiast wymyślają coraz to nowsze sposoby pozyskiwania energii i innych dobrodziejstw z materiałów, po których absoultnie byśmy się tego nie spodziewali.

Wiecie, że z plastikowych butelek PET można wyprodukować ubrania? I pewnie większość waszych polarów czy kurtek narciarskich była kiedyś taką butelką. Bardzo się cieszę, że coraz więcej ludzi angażuje się we wszelkie rodzaje recyclingu, bo można do tego zaliczyć nawet oddanie bluzki młodszemu rodzeństwu albo odsprzedanie jej na serwisach aukcyjnych, czy akcjach wietrzenia szaf. Małymi kroczkami, może uda nam się kiedyś dotrzeć do celu i nie zniszczyć doszczętnie naszej planety.

Co mnie natchnęło do skonstruowania takiego posta? A to. Kampania społeczna przypominająca o tym, jak bardzo to my- ludzie, jesteśmy zależni od natury. Jak bardzo my jej potrzebujemy, a nie ona nas. I w końcu o tym, że nasze własne działania zmieniają naturę do tego stopnia, że byłaby w stanie nas wszystkich zgładzić. Polecam obejrzenie wszystkich filmów, bo Nature Is Speaking, to projekt, który zaangażował wielkie nazwiska do jeszcze większej sprawy. Ja mam ciarki za każdym razem, jak słyszę Julię Roberts w roli Matki Natury!
http://natureisspeaking.org/mothernature.html

A wy jak, recycl’ujecie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s